Back to top

Blogy


Je to pech, ten pěch

08.08.2019

Život mi do cesty přivál budování kanalizace a nutnost kanalizační přípojky – tu nedělá člověk mockrát za život, leckdy vůbec. Co by člověk neudělal pro přírodu a ekologii, navíc je zde platná legislativa se vztyčeným ukazovákem.. Úkolu jsme se tedy zhostili s pokorou a zodpovědně: zjistili jsme technické parametry, existenci dostupné techniky a pracovní postupy. Po sumarizaci veškerých dat jsme zrekapitulovali některé kroky na metodu „urob si sám“ a jali se najmout bagristu a zapůjčit pěch.


Vivat big beat!

05.07.2019

Máte rádi vesnické zábavy, zejména big beaty pod širým nebem? Já ano a mám tu kliku, že v místech mně dostupných se tyhle akcičky nepřetržitě konají. Je to romantika letních večerů a nocí, zvláště pak, když se jedná o úžasná místa v lůně lesa, zříceniny či na koupáku. To se nedá srovnat s mega festivalem či koncertem světového formátu pro xy tisíc osob.. Byla jsem na nejmenovaném big beatu v rámci pouti a bylo to dokonalé.


59. ZLÍN FILM FESTIVAL

15.06.2019

Konečně jsme se po letech rozhoupali a zúčastnili se mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež, který se pořádá na přelomu května a června ve Zlíně. Pokud to nevíte, tak Zlín Film Festival je nejstarší, největší a nejvýznamnější filmovou přehlídkou svého druhu na světě, každoročně uvádí přes 350 snímků z více než 50 zemí světa.


Moje oblíbené citáty, které doporučuji vystavit na přehledné místo a každé ráno si přečíst

05.05.2019

Otevřete se změnám, ale neztrácejte své vlastní hodnoty. (Dalajláma)

Přátelství je láska bez křídel. (Byron)

Mládí není období života, ale duševní stav. (Goethe)

Tam, kde je Tvůj poklad, bude i Tvé srdce. (Coelho)

Úsměv stojí méně než elektřina a dává více světla. (Cromin)

Žití je nejvzácnější věcí na zemi. (Wilde)

Nejlepším způsobem k předpovědi budoucnosti je vytvořit ji. (Kay)

Velikost světa nespočívá ve vnějších okázalostech, nýbrž ve vnitřních proměnách. (Hardy)


Jidáši, Jidáši, cos´ to učinil!

04.04.2019

Jsme v čase blížících se Velikonoc. Od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty - tedy v době, kdy odletěly zvony do Říma – můžeme v některých krajích potkat „hrkáče“ neboli děti s řehtačkami a klapačkami, kteří obejdou dvakrát denně celou ves a upozorňují písní na Jidášovu zradu. U nás se toto praktikuje a přenáší z generace na generaci, ti nejstarší mládežníci mají vše zorganizované a pod palcem, děcka jsou rozdělena do několika skupin a vyráží.


Letní čas

31.03.2019

A je to tu zas, ten letní čas… neboli 31.3. jsme si ve 2:00 hod posunuli čas o hodinu dopředu. Letní čas byl prý zaveden kvůli úspoře elektrické energie. Přestože je používání letního času v Evropě a Severní Americe obvyklé, většina světové populace ho nevyužívá. V praxi byl letní čas poprvé zaveden za první světové války v roce 1916. Osobně se domnívám, že by se měl ponechat jen čas reálný, tj. zimní, dle slunečního rytmu.


Masopust

02.02.2019

Znáte či prožili jste masopust? Masopust neboli maškarní zábava je třídenní slavnostní období mezi Vánocemi a postní dobou (40 denní období před Velikonocemi). Jeho počátek nastává po svátku Tří králů (6. ledna) a končí Popeleční středou – zde je datum pohyblivé a odvislé od termínu Velikonoc. Jedná se o krátké období hodování mezi dvěma půsty, oslavu odchodu zimy. Z historie víme, že během hodování se konaly zabíjačky, taneční zábavy a veselí, svatby a tradiční průvody masek. Dříve se mohli přestrojovat jen muži a ti přebírali s postavou i její vlastnosti.


Pár mouder do nového roku, aneb jak říkávala moje babička…

01.01.2019

Až přijde den, kdy Ti bude jedno, co si o Tobě kdo myslí, od toho dne se Ti bude žít lépe!

Problém tohoto světa je ten, že inteligenti jsou plni pochybností a blbci plni sebevědomí.

Malí lidé vědí, že jsou malí, ale blbí lidé nemají tušení…


JARO v prosinci? Ano, s radostí :-)

05.12.2018

Již sedm let si užívám JARO v prosinci, ale i v dalších měsících. Řeč je o úžasném tanečním folklórním souboru http://www.jaro-dance.cz/, který je ryze český, pražský a přesto dobývá svět. Již tolikrát jsem slyšela: „Pražáci tančí lidovky?“ Tančí, a jak! Navíc kdykoliv se přijdete podívat na tento soubor, vždy se setkáte s jarem. A to je pravda pravdoucí.


Kouzlo televize

05.11.2018

Také si myslíte, že televize je magické médium? Že vás dokáže ovládat a pouštíte si ji příliš k tělu? Nebo ne? První přenos obrazu se uskutečnil v roce 1926 v Londýně, v roce 1928 se uskutečnil první dálkový přenos obrazu mezi Londýnem a New Yorkem. A první mechanické televize byly prodávány do roku 1934, poté se prodávaly jen elektronické. Později plazmové obrazovky a LCD (tekuté krystaly), dnes převažují LED televize a tzv. „3D televize“ – tolik trocha z historie. Bezesporu se jednalo o velký boom, od té doby stále existuje a má stále velmi pevné místo ve většině vyspělých zemí světa.